عينک طبي تنها يک وسيله تزييني نيست

نسخه قابل چاپارسال به دوستان

به گزارش ايرنا از انجمن علمي اپتومتري ايران ، "افسانه هراتي زاده" گفت: در يک عينک طبي علاوه بر عدسي ، فريم يا قاب عينک نيز اهميت دارد و در واقع شکل، اندازه ، جنس و رنگ قاب عينک از نکاتي هستند که بر اساس نمره چشم، سن و شکل صورت بيمار تجويز مي شود.
وي افزود: يک قاب استاندارد به گونه اي است که فرد ميدان بينايي کافي داشته و طول دسته عينک نيز با توجه به تجويز نمره عينک ، متناسب با فاصله عدسي تا چشم بيمار و همچنين فاصله کنوني عدسي طراحي مي شود.
هراتي زاده با تاکيد بر نقش و اهميت اپتومتريست ها در تجويز و ارايه عينک هاي طبي گفت: همانطور که در هر داروخانه يک مسئول فني جهت ارايه دارو بر اساس نسخه حضور دارد، مسئوليت فني مراکز تعيين نمره چشم يا تجويز، ساخت و فروش عينک هاي طبي بر عهده اپتومتريست است.
وي با اشاره به برگزاري دوازدهمين کنگره سراسري اپتومتري ايران از 27 تا 29 مرداد ماه گفت: يکي از نکات مهمي که در اين کنگره مورد توجه قرار مي گيرد، نقش و جايگاه اپتومتري در کشور است که متاسفانه در برخي شهرستان ها ، مراکز فروش و ارايه عينک هاي طبي تحت پوشش صنوف مختلفي از جمله خياطان، جواهر فروشان، خرازان و حتي آرايشگران است.
رييس جامعه اپتومتري ايران اضافه کرد: اين در حالي است که بر اساس راي ديوان عدالت اداري تنها اپتومتريست ها مي توانند به تجويز ، ساخت و ارايه عينک طبي بپردازند و علاوه بر آن عينک سازاني که تا سال 1368 موفق به گذراندن امتحان تخصصي وزارت بهداشت شده اند نيز مجاز به ساخت و ارايه عينک طبي هستند.
هراتي زاده با اشاره به عضويت اپتومتري ايران در جامعه جهاني اپتومتري يا WCO که براي اولين بار صورت گرفته است، گفت: با برگزاري دوره هاي دکتري تخصصي اين رشته در آينده اي نزديک ، رشد و شکوفايي هر چه بيشتر رشته بينايي سنجي و متعاقب آن ارتقاي سطح بهداشت جامعه فراهم خواهد شد.
دوازدهمين کنگره سراسري اپتومتري ايران از 27 تا 29 مرداد ماه با همت دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و با همکاري انجمن علمي اپتومتري و جامعه اپتومتري ايران در مرکز همايش هاي رازي تهران برگزار مي شود.