لنزهاي زيبايي سلامت چشم را تهديد مي كنند

نسخه قابل چاپارسال به دوستان

متخصصان چشم پزشكي هشدار دادند: استفاده دائمي از لنزهاي چشمي كه مصارف زيبايي دارند، به چشم‌ها آسيب مي‌رساند و سلامت آنها را تهديد مي‌كند.
پژوهشگران در مقاله‌اي پزشكي در اين زمينه خاطرنشان كردند: امروزه شما مي‌توانيد با استفاده از لنزهاي چشمي رنگي و آرايشي كه پس از ورود به بازار در سالهاي اخير به سرعت به يك وسيله مهم مد و زيبايي تبديل شد، چشم‌هايتان را به هر رنگي كه مي‌خواهيد مثلا آبي، سبز دريايي يا قهوه‌اي دربياوريد، اما بسياري از مصرف كنندگان متوجه مضرات استفاده بيش از حد از اين لنزها نيستند.
متخصصان چشم پزشكي تاكيد كرده‌اند كه استفاده زياد از لنزهاي رنگي براي چشم خطرناك و مضر است.
اين متخصصان مي‌گويند: اگرچه در برخي افراد لنزها مي‌توانند در صورت استفاده مكرر باعث بروز آلرژي شوند،‌اما در صورتي هم كه آلرژي بروز نكند باز هم كاربرد مداوم لنز حتي لنزهاي طبي كه به جاي عينك استفاده مي‌شوند، به چشم‌ها آسيب مي‌رساند.
لنزهاي تماسي چشم اغلب بايد بعد از سن 18 سالگي استفاده شوند. هم چنين بايد دانست كه لنز را نبايد به طور منظم و به عنوان جايگزين دائمي عينك به كار برد. اگر لنز دائما روي چشم باشد در واقع حكم صفحه‌اي را دارد كه روي چشم را مي‌پوشاند و در نتيجه از رسيدن اكسيژن به بافتهاي اين ناحيه ممانعت مي‌كند كه اين وضعيت براي چشم ها مطلوب نيست.
بعلاوه برخي ديگر از متخصصان معتقدند كه استفاده زياد از لنز مي‌تواند سبب بروز عفونت‌هاي چشمي شود.

منبع (منابع): 
اپتومتریست